Dne 11.11.2021 nás poctil svou návštěvou Svatý Martin, který již od rána čekal ve vchodě na příchod našich dětí a žáků do školy.

Figurína Svatého Martina je oděna do červeného pláště s vojenskou výzbrojí. Po boku mu věrně stojí samozřejmě jeho kůň, tentokrát ne bílý, ale hnědý. Nám to ale nevadí, stejně očekáváme Vánoce na blátě😊. Dále je vedle něj zobrazena výtvarnou formou zima, kterou nám Svatý Martin svým příchodem přináší. Nechybí ani husa na pekáči, houskový knedlík a zelí na cibuli s česnekem. Svatý Martin má na protější straně výhled na nástěnku plnou bílých koní. Tohle nádherné stádo hlídá plyšový oř, který na vše dohlíží svým bystrým okem😊 Podívaná je to nádherná a jedinečná! O skutečnosti hovoří přiložené fotky.

A teď něco víc o Svatém Martinu:

Svatomartinské tradice u nás
U nás se slaví svátek sv. Martina 11. listopadu jako počátek zimy – „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“. Svátek svatého Martina byl jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu. Pekly se, ale také martinské rohlíky nebo podkovy, zvané Martiny, roháče a zahýbáky. Martinskými rohlíky podarovávala děvčata své hochy. Velikým rohlíkem plněným mákem nebo povidly býval v dřívějších dobách podarován ze služby odcházející čeledín nebo děvečka.

Svatomartinský den měl v Čechách a na Moravě bohatou tradici. Čeledi končívala sjednaná služba, dostávala mzdu a hledala nového hospodáře, případně o rok prodlužovala dohodu. V tento den se uzavíraly smlouvy, konávaly se výroční trhy a martinská posvícení. Přitom se hodně slavilo. Důležitou tradicí, zvláště ve vinařských oblastech, byla v tento den i slavnost nového Svatomartinského vína, která byla u nás před několika lety také obnovena. Obecně uznávaná zvyklost říká, že svatomartinským vínem si můžete přiťuknout právě na sv. Martina 11. listopadu v 11 hodin. Od této chvíle se smí tato nová vína prodávat a podávat.
Nastává doba ochutnávek, svatomartinských hodů i velkých slavností.
A proč vlastně ke sv. Martinu patří husy? Legenda říká, že Svatý Martin při své skromnosti nechtěl přijmout hodnost biskupa v Tours a schoval se před vyslanci, kteří mu zprávu o zvolení nesli, do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze však zase praví, že husy Martina při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

Letitými zkušenostmi lidé zjistili, že největší teplotní rozdíly nastávají právě na svátek sv. Martina, a proto tento den spojili s pranostikami. Je to čas výrazně chladný, pochmurný a mlhavý. Na většině míst České republiky se právě v tomto období objevuje první sněžení.

Pranostiky na tento den:
Přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr.
Když na sv. Martina mráz uhodí, na rok dobré víno se urodí.
Na sv. Martina jiskrná vína.
Na sv. Martina, drž se synku komína.
Na den sv. biskupa Martina milý hospodář a jeho družina husy jedí, víno k tomu pijíce, štědrého Martina chválíce, páni, žáci a kněží se radují, neb se jim koledy přibližují. Pacholci a dívky svobodu mívají a u jiných pánů se zjednávají.
Na sv. Martina vábí pečená husička k rodinnému obědu.
Sv. Martin přijíždí na bílém koni.
O svatém Martině husa nejpěkněji zpívá.
Radost Martina je hus a džbán vína.
Na sv. Martina bývá dobrá peřina.
Martinův led, bude vodou hned.
Na sv. Martina, ještě se tam vrátím, ale na svatého Mikuláše mě tu najisto máš.

Zapsala: Renata Šifnerová Krňávková