Tak jako každý rok, se v naší škole blížila doba dýňobraní. Na světě je opravdu velká spousta informací o dýních. Ty nejdůležitější jsem poskytla našim žákům včetně receptů a omalovánek. Máme také vystaveny všechny možné, nám v obchodech dostupné dýně. Jsou umístěné i s jejich popiskem v prvním patře na chodbě tak, aby je nikdo nepřehlédl. V pondělí byla pro každou třídu a každou družinku přichystaná jedna dýně. Ty si paní učitelky a všichni vychovatelé rozebrali. Měli za úkol dýni vyřezat, jakýmkoliv způsobem ozdobit, namalovat ji, či ji dát jinou podobu. V úterý jsem ve školním rozhlase vyhlásila druhou výzvu. Ve sborovně byly přichystané různé omalovánky a čisté papíry různých velikostí. Všichni dostali za úkol je v ten den vymalovat a pověsit na dvě připravené nástěnky. Ve středu měly všechny třídy a družiny své hotové dýně vystavit ve vestibulu naší školy a vybavit je lístečkem, na kterém bylo napsáno, která třída danou dýni vyrobila a jak si ji pojmenovala. Ve čtvrtek jsem celou školu pozvala do cvičné kuchyně na ochutnávku mého kulinářského umění. Zde na všechny čekalo pár lahůdek připravených z dýní. Na výběr byla dýňová polévka s česnekovými krutony, pečená dýně se středomořským kořením, dýňová pomazánka s tymiánem, dýňové perníčky, dýňová buchta s mandlemi a buchta, kde byla nastrouhaná dýně, pomazaná rybízovou marmeládou a postříkaná čokoládou. V pátek bylo velké vyhodnocení a jedna třída a také jedna družina vyhrála první místo a obdržela jako odměnu velký dort. Bylo to opravdu moc těžké rozhodování, ale naši porotci to zvládli a nakonec se shodli. TOP dýní za třídy se stala dýně osmé třídy pod vedením paní učitelky Veroniky Zlámalové. TOP dýní za družinky se stala Beruška Věruška z družinky číslo 6., pod vedením pana vychovatele Martina Prokopa. Ostatní se bát nemuseli, všichni dostali sladkou cenu útěchy.

Shledávám akci Dýňobraní jako velmi úspěšnou a myslím si, že jsme si to všichni moc užili.

 

Zapsala: Renata Šifnerová Krňávková