CVIČNÝ BYT

Denně využívanou specializovanou učebnou naší školy je tzv. cvičný byt, který je pro nás velmi důležitý. Jeho cílem je praktický nácvik sebeobslužných a každodenních činností. Rozvoj našich žáků v těchto činnostech vnímáme jako jednu z priorit naší školy.

Součástí cvičného bytu je jídelní kout, obývací pokoj, ložnice, umývárna s prádelnou a předsíň. Žáci zde trénují praní, věšení a žehlení prádla, jeho skládání a úklid do skříní. Prádlo třídí například podle druhu, počasí či barev. Dále pracují s obuví, kdy se učí boty zapínat a zavazovat nebo rozpoznávat typ obuvi, jako je letní, zimní, domácí či venkovní, a určit vhodnost jejich použití v konkrétních podmínkách a situacích. V ložnici žáci trénují péči o ložní prádlo, a to převlékání a stlaní postele. Učí se zalévat a přesazovat květiny, starat se o řezanou kytku ve váze. Důležitou součástí výuky je i péče o dítě, kdy využíváme panenky. Trénujeme jejich mytí, přebalování a oblékání. Naprostým základem je však pro naše žáky nácvik úklidových prací v domácnosti, jako je vysávání, vytírání, umývání nádobí nebo utírání prachu. Učebna je vybavena velkým množstvím reálných předmětů denní potřeby, ale i napodobenin či zmenšenin, aby mohli ve cvičném bytě pracovat žáci všech věkových skupin. Všechny jmenované praktické činnosti vedou ke zlepšení hrubé a jemné motoriky, koordinace pohybu a vizuomotoriky.

Samozřejmostí je dodržování zásad vizualizace a konkretizace. Pedagogové proto ve své výuce používají procesuální schémata, která žákům významně pomáhají při nácviku a zvládání různých činností. Naším ideálem je, aby si děti a žáci ze školy odnesli poznatky a praktické zkušenosti, které budou schopni využívat v běžném životě.