KARNEVAL VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Veselo bylo dětem ze školní družiny, když se dne 19.února bavily na svém karnevale. Masek a nejrůznějších převleků se sešlo i letos hodně. Během pár okamžiků se z dětí stali spidermani, supermani, kuchaři, čmeláci, tygříci, klauni, námořníci, nechyběl ani Peter Pan, Willy Wonk, Darth Vader nebo Rusalka. Všichni dohromady jsme tancovali, dováděli na parketu, vytvořili jsme živého hada, lidskou bránu nebo pestrobarevné kolečko. Tancování pak dostalo ještě nový náboj, když se v sále začaly objevovat desítky nafouknutých balónků. Někteří je využili ke hrám a pinkání, jiní se bavili jejich prasknutím a ranami, které při ní vznikaly. Nejkrásnější odměnou byly rozzářené dětské oči, dobrá nálada a pěkný zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat. Moc děkujeme rodičům za přípravu masek a dobroty, které nám poslali.

Zapsala: Bc. Lucie Orsavová

 

 

NÁVŠTĚVA  ZÁKLADNÍ  ŠKOLY  SPECIÁLNÍ  V  KRAKOWĚ

V měsíci únoru se čtyři zástupci naší školy vydali na přátelskou návštěvu základní školy speciální v polském Krakowě. Díky pravidelným účastem našich zaměstnanců na národních i mezinárodních konferencí AAK (alternativní a augmentativní komunikaci), jsme věděli, že tato škola patří v oblasti komunikace žáků k těm nejlepším v Evropě. Také osobní setkání s paní učitelkou a logopedkou Alinou Smyczek, jejíž přednášky jsou po odborné i lidské stránce neuvěřitelně inspirativní, nás přiměly k tomu, abychom oslovili pana ředitele a požádali jej o zprostředkování exkurze na jejich škole. Pan ředitel Paweł Szczawiński, nás ve škole vřele přivítal plynulou češtinou, provedl nás po škole a vysvětlil nám základní filosofii školy, ve které je prioritou nejenom partnerská komunikace mezi žákem a pedagogem, ale i vzájemná komunikace mezi dětmi. Samozřejmostí je zde také rozvíjení sebeobsluhy a samostatnosti žáků a prožitkové učení, které je zaměřeno pro praktický život. Poté jsme měli možnost náslechu ve čtyřech třídách, kde jsme pozorovali komunikaci s žáky, srovnávali metody a přístupy, které aplikujeme u nás a které používají v této škole. Celý den jsme neustále s nadšením čerpali inspiraci i v těch nejmenších detailech. Věříme, že tato návštěva byla začátkem naší vzájemné spolupráce, která bude přínosem pro obě strany.

Zapsala: Mgr. Petra Machů a Mgr. Adéla Kohelová

 

ZIMNÍ OLYMPIÁDA SPECIÁLNÍCH ŠKOL

     3. ročník zimní olympiády speciálních škol Zlínského kraje se konal v pátek 28. února 2020 ve Ski areálu Troják a naše škola byla u toho! I přes prvotní nedůvěru, že nebudou na horách optimální sněhové podmínky a my nebudeme moci soutěžit, jsme se do Hostýnských vrchů nakonec vydali, a udělali moc dobře. V noci před soutěží nasněžily potřebné centimetry sněhu a při ranním příjezdu do areálu na nás čekala opravdová zima. I sluníčka jsme se dočkali. Přátelské klání pořádal spolek Monoski Zlín pod vedením Karla Vondráčka. Soutěžními disciplínami byl slalom na lyžích, slalom na monoski a běh na lyžích (50m, 100m, 500m). Konkurence ve všech disciplínách byla veliká. Ze speciálních škol přijelo více než 40 sportovců.  Nejvíce zástupců bylo z kraje Zlínského, další pak z krajů Olomouckého a Brněnského.

     Naši školu reprezentovali v běhu na lyžích Jan Matulík, Sára Vodáková, Vojtěch Linzer, Dominik Pechal a Robin Mlčoch. I když jsme v letošním roce neměli možnost trénovat, všichni zvládli trať na 50m i na 100m, ve které museli prokázat, že umí jezdit na běžkách nejenom rovinky, ale i sjezdy, výjezdy a zatáčky.

     Po ukončení soutěží a výborném obědě v hotelu Troják proběhlo slavnostní vyhlášení a ocenění těch nejlepších. Všichni sportovci si odvezli medaile, diplomy a drobné dárečky od sponzorů. Nejvýraznějšího úspěchu naší školy dosáhl Jenda Matulík, který získal v běhu na 100m 3. místo a v běhu na 50m dokonce zvítězil. Velká gratulace za skvělé výkony a krásné chování patří nejenom Jendovi, ale všem lyžařům.

    Během dne sportovci zažili jedinečné pocity sounáležitosti a přátelství.  Z jejich výborných výkonů a výsledků se těšili snad úplně všichni - vrstevníci, rodiče, organizátoři a pedagogové. Celkově jsme si všichni tento výjimečný den na sněhu moc užili a organizátorům posíláme velké DÍKY.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

VYSVĚDČENÍ V PAPUČÁRNĚ

V úterý 4. února žáci naší školy zažili velice příjemné zpestření běžného vyučovacího dne! Zavítali společně se svými učiteli a asistenty pedagogů do rodinného zábavného centra Papučárna v Otrokovicích, aby zde společně oslavili pololetní vysvědčení a zároveň i začátek druhé poloviny školního roku! A jak lépe oslavit vysvědčení, než zábavou, smíchem, pohybem a hrou? Společné dopoledne jsme si všichni náramně užili a už teď se těšíme, až si návštěvu Papučárny příště zopakujeme!

zapsala: Mgr. Petra Machů

 

 

VE ZDRAVÉM TĚLE, ZDRAVÝ DUCH

V odpolední školní družince razíme heslo: "VE ZDRAVÉM TĚLE, ZDRAVÝ DUCH". V tomto nevyzpytatelném čase, kdy se teploty střídají, je třeba připomenout, že ovoce a zelenina je nedílnou součástí našeho jídelníčku. Tak proč si nezpestřit odpolední družinku a společně s dětmi nenachystat zdravou svačinku v podobě ovocných talířů plných vitamínů nebo zdravých tvarohových pomazánek z různých druhů zeleniny. Dětem šlo krájení, mazání a zdobení talířů od ruky. Co jsme si připravili, to jsme si s chutí také snědli. A i když nás zradilo počasí a za oknem to vypadalo spíš jak na jaře, než v zimě, nenechali jsme se tím odradit a v tělocvičně naší školy jsme uspořádali olympiádu netradičních zimních her. Místo sněhových koulí jsme házeli na cíl balóny, místo lyžařského svahu nám stačily dřevěné plošiny, kde jsme si namasírovali chodidla a místo sněhu na nás padal barevný padák. Konec hrátek jsme ukončili relaxační chvilkou. Celou akci jsme si všichni ohromně užili.

Zapsala: Petra Rusňáková a Bc. Jana Harníková

 

 

PLANETA ZEMĚ 3000

V úterý 14.1.2020 se žáci 6. až 9. ročníku základní školy zúčastnili výukového projektu Planeta Země 3000 s programem Kolumbie – ráj slasti a neřesti. Cestovatel Adam Lelek nám představil Kolumbii jako zemi nevšedních krás. Seznámil nás nejen s její historií, přírodním bohatstvím, faunou, florou, tradicemi, zvyky, ale i se současnými problémy země. Od mohutných andských vrcholů jsme se přes nástrahy džungle dostali k duhové řece, poznali hadí ostrov, život tamních kovbojů či způsob života kmene Nukak Makú. Prezentace nám ukázala, že Kolumbie může nabídnout svým návštěvníkům spoustu krás a výjimečných prožitků a nemusí být vnímána pouze jako nebezpečná a obávaná země.

Zapsala: Mgr. Jana Macháňová

 

 

 

REGIONÁLNÍ TURNAJ VE FLORBALU

Ve čtvrtek 16. 1. 2020 uspořádala naše škola v tělocvičně ZŠ TGM  v Otrokovicích tradiční regionální turnaj ve florbalu pro žáky základních a speciálních škol ze Zlína, UH. Hradiště a Otrokovic. Smyslem tohoto sportovního dopoledne bylo nejen setkání žáků a pedagogů z výše jmenovaných škol, ale zejména vzájemné poměření sil jednotlivých týmů. A jak to nakonec dopadlo? První místo z loňského ročníku obhájilo s velkým přehledem domácí družstvo Otrokovic, druhé místo obsadili hráči ZŠ a MŠ Uherské Hradiště a na třetím místě skončilo družstvo ZŠ Zlín Mostní. Celý turnaj probíhal opět v duchu fair play a všichni zúčastnění hráči si zaslouží za svůj bojovný výkon a sportovní přístup ke hře ocenění a velkou pochvalu.

Zapsal:  Mgr. Libor Žižlavský

 

 

 

ZÁJMOVÝ KROUŽEK ARTETERAPIE

I v letošním roce pokračujeme s dětmi v arteterapii. Zaměřujeme se na bezprostřední výtvarné vyjádření různých témat, pocitů, myšlenek, postřehů ze svého okolí.  Děti pracují jednotlivě i ve skupině s různými technikami a materiály. Propojením arteterapie s výtvarnou činností vznikají zajímavé a nevšední práce. Ze společné práce jsme vždy nadšeni. Jsme rádi, že se děti navzájem inspirují a zároveň děkujeme rodičům za toleranci při praní oblečení J

Zapsala: Petra Rusňáková 

 

 

VÁNOČNÍ BESÍDKA

Máme za sebou dobu vánočních svátků, koledy zněly na každém kroku, všude vonělo cukroví a snad každý z nás si užíval krásnou vánoční atmosféru. Ani my ve škole jsme nezaháleli a jako každý rok, i letos jsme si pro rodiče připravili krásnou a pestrou besídku.  Ta se konala 17. 12. v prostorách tělocvičny naší školy a byla výjimečná tím, že vystoupení bylo z důvodu velkého zájmu rozděleno do dopoledního a odpoledního bloku. Naší malí, velcí herci si tak užili mnohem více pozornosti a tolik zaslouženého postesku.

Ve zmíněný den byla všude patrná mírná nervozita. Děti si opakovaly své texty, chystaly kostýmy a hlavně se celý den těšily na to, až se budou moci předvést svým blízkým.  Nutno podotknout, že diváci, kteří zaplnili prostory tělocvičny, se rozhodně nenudili. Děti se plynule střídaly a hlavně podávaly skvělé výkony, a to nejen v oblasti sportovní, taneční, ale také recitační a pěvecké. Vystoupení se všem moc povedlo, ale nejdůležitější stejně je, že jsme si tento předvánoční den všichni pořádně užili.  

Zapsala Mgr. Zdeňka Gurecká

 

 

VÁNOČNÍ VYSTOUPENÍ - CHARITA OTROKOVICE

V úterý jsme babičky a dědečky
potěšili veselými tanečky.
Také básničkami a recitací,
vzpomínky se jim hned vrací.
Na prožité roky s přáteli a rodinou,
když vidí milé děti s dobrou náladou.

Děkujeme jim za krásné dárky,
co dali nám a my jim taky.

Zapsala: Gabriela Ondrejčíková

 

 

VÁNOČNÍ TVOŘENÍ

Vánoční atmosféru, vůni vánočního cukroví a tóny koled si užívaly děti společně se svými rodiči v naší školní družině. Ve středu 11.12. od 14,00 do 16,00 hodin se zde uskutečnilo Vánoční tvoření. Chtěli jsme, aby rodiče zapomněli na veškeré starosti a strávili s námi a hlavně s dětmi jedno volné odpoledne. V prostorách jídelny jsme nachystali drobné občerstvení a zde také na různých stanovištích rodiče se svými dětmi vyráběli výrobky s vánoční tématikou, které si pak odnesli domů. Celá akce proběhla v pohodové a milé atmosféře a rádi bychom toto tvořivé setkání zopakovali i příští rok. Takže „na viděnou “ v roce 2020.  

Zapsala: Bc. Lucie Orsavová

 

 

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

Podle staré lidové tradice sestupuje každý rok 5. prosince navečer Mikuláš z nebe na zem, obchází příbytky a spolu s čertem a andělem rozděluje pamlsky a ovoce hodným dětem.

Jako již tradičně, i letos 5. prosince zavítali do naší školy Mikuláš se svou družinou.

Nezbedníky, kteří se ještě nedávno chlubili tím, jak čerty vyprovodí ze dveří, přecházel humor, jen co uslyšeli řinčení řetězů.

Hříšníky si chtěli čerti vzít s sebou do pytle. Když ale nakonec slíbili, že se polepší, tak nám je tady ve škole nechali. Nutno dodat, že byli i tací, co se hrnuli do pytlů dobrovolně.

Letošní čerti byli ovšem hodní, a tak se setkání s rohatou návštěvou obešlo bez slziček.

A pak už byla na řadě nadílka, o kterou se postaral anděl. A zatímco děti kontrolovaly nadělenou sladkost, Mikuláš s družinou pokračoval do další třídy.

Mikulášská nadílka se zdařila. Pochvalu si zaslouží i žáci ukrývající se za maskami – A. Sekanina, A. Kopiš a J. Pospíšil. V roli anděla to moc slušelo Anetce Krystýnové.

Laskavé slovo Mikuláše i hrozivý pohled čertů patří dodnes k nejsilnějším dětským zážitkům.

Zapsala: Mgr. Lenka Karolová

 

 

 

ADVENTNÍ TVOŘENÍ S RODIČI

Dne 28. 11. 2019 se uskutečnila v prostorách školy akce ADVENTNÍ TVOŘENÍ, která byla určena pro rodiče a žáky II. třídy ZŠS. Vedle tvoření adventních věnců a vánočních svícnů, které si rodiče a jejich děti odnesli s sebou domů, jsme vařili bezalkoholový punč, ochutnávali vánočku a perníčky, na jejichž tvorbě a pečení se podíleli žáci II. ZŠS a VI. třídy ZŠ. Ukázku naší společné práce na adventním věnci můžete zhlédnout ve vestibulu školy.

Děkujeme Ing. Marii Zahradníčkové z Městského úřadu Otrokovice z Odboru rozvoje města za zajištění chvojí.                                                                                                                                            

Zapsala: Mgr. Jiřina Muchová

 

 

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ – BARVY PODZIMU

Naší žáci se zúčastnili výtvarné soutěže BARVY PODZIMU, kterou uspořádal DDM Sluníčko Tlumačov. Zadání znělo: „Výtvarně zpracujte podzim a podzimní krajinu prostřednictvím kresby, malby nebo práce s přírodními materiály.“ A tak jsme se dali do tvoření! Výsledkem byly krásné výtvory plné barev, fantazie a podzimní nálady!

Ve středu 13. 11. 2019 pak proběhlo v kulturním a informačním středisku Tlumačov slavnostní vyhlášení výsledků spojené s vernisáží.  Pokud se budete chtít pokochat, nejenom tvorbou našich žáků, výstava zde potrvá do 29. 11. 2019. Příjemnou zprávou je, že i naši žáci byli oceněni. Rádi bychom tedy pogratulovali k 3. místu Michalu Novotkovi a Jaroslavě Hadrabové, ke 2. místu pak Anetě Krystýnové a Terezce Kratochvílové, a dokonce i ke krásnému 1. místu Julii Děrdové! Děkujeme však i ostatním žákům a pedagogům, kteří se soutěže s nadšením zúčastnili!

Zapsala: Mgr. Petra Machů

 

 

PLAVECKÝ VÝCVIK

V úterý 12. listopadu se naši žáci rozloučili s plaveckým výcvikem, který po dobu deseti týdnů probíhal v Plavecké škole Zlín.

V úvodní lekci byli žáci rozděleni do dvou družstev, a to podle předvedených vstupních výkonů. Jedni strávili plavecký čas ve velkém bazénu, ti druzí v bazénu malém. Je pozoruhodné, že u většiny plavců došlo ke znatelnému rozvoji jejich plaveckých dovedností. Pokrok nastal zejména ve zdokonalení jednotlivých plaveckých stylů, splývání, orientaci nad vodou i pod vodou, skocích do vody a používání správného dýchání aj. Trenéři vždy své svěřence za snahu a vzorné chování velmi chválili.

V závěrečné 10. lekci žáci zúročili všechny dovednosti, poměřili svoje síly při závodech jednotlivců a družstev, ale také prokázali, že dokáží respektovat možnosti svých spolužáků, umí je povzbudit, pochválit i uznat porážku.

Mám velkou radost, že všichni žáci, kteří absolvovali plavecký výcvik se již s vodou kamarádí, těší se do ní a nemají z ní strach.

Mgr. Kateřina Kotová

 

 

HALLOWEENSKÁ PARTY

V pátek 1. 11. se naše škola proměnila v kouzelné místo plné pohádkových a tajemných bytostí, dýní, čarování, soutěžení, smíchu a hudby. Konala se zde totiž již tradiční halloweenská párty, na které si například naši žáci mohli vyzkoušet vaření čarodějného lektvaru, házení pavouků do misek z pavučin, projít si slalomovou dráhu s krvavým okem na lžičce či si zahrát napínavé halloweenské bingo. Nechybělo ani zábavné tvoření papírových čarodějnic a samozřejmě i oblíbená soutěž o nejoriginálnější kostým! Pro čarodějnou porotu to byl vskutku nelehký úkol, protože letošní kostýmy byly opravdu extra vydařené! Vrcholem letošní párty však byla i výstava halloweenských dýní, které dlabaly a zdobily děti z jednotlivých tříd a jednotlivých oddělení družin! Po slavnostním předání všech diplomů a cen, byla celá párty ukončena bláznivým tancem na halloweenské diskotéce.

Naším cílem bylo BAVIT SE! :) A jak můžete vidět na fotografiích, rozhodně se tak stalo!

Zapsala: Mgr. Petra Machů

 

 

 

DRAKIÁDA

Týden od 21.10. do 25.10. se nesl ve znamení draků. V hodinách VV a PČ a v rámci zájmové činnosti vznikaly originální výtvory za použití nejrůznějších technik i materiálů. Hotovými výrobky si žáci vyzdobili třídy i chodby školy. Někteří si přinesli i draky z domu. Velkým problémem ovšem bylo počasí. Během bezvětrných slunečných dnů nebylo možné vyzkoušet létací schopnosti. Ve čtvrtek však přišel příjemný teplý vítr, ve kterém se draci krásně vznášeli nad hřištěm. A to byla ta největší odměna za celotýdenní snažení.

Zapsala: Gazdová Lenka

 

 

WORKSHOP PRO ČLENY PEDAGOGICKÉHO TEAMU

V pondělí 14. října se na naší škole konal workshop pro pedagogické pracovníky pod vedením Ing. Renaty Skýpalové, Ph.D. z Brna. Zatímco naši žáci měli díky ředitelskému volnu o jeden den delší víkend, my jsme se aktivně věnovali tématům, jejichž společným jmenovatelem byla naše škola a náš pedagogický team. Nejprve jsme zážitkovou formou zpracovávali téma Image školy, tedy jak v současné době pedagogové vnímají školu, ve které pracují. Dále jsme společně tvořili SWOT analýzu školy, konkrétně jak pedagogický team hodnotí vnitřní a vnější prostředí školy, případně kde vidí silná a slabá místa naší školy. A na závěr workshopu jsme pracovali s Vizemi zaměstnanců s cílem zamyslet se nad tím, jakou školu bychom chtěli mít do budoucna. Celý workshop byl plný netradičních, zážitkových metod, které efektivně směřovaly k tomu, abychom jako jeden pedagogický team společně přemýšleli nad naší školou nově a neotřele. Jedním slovem, workshop byl inspirativní.

Zapsala: Mgr. Petra Machů

 

 

EXPERIMENTÁRIUM

Ve středu 23. 10. 2019 jsme navštívili se žáky 6.-9. ročníku Experimentárium na SPŠ v Otrokovicích. V prostorách třípatrové budovy jsme zhlédli celou řadu exponátů a měli možnost si vyzkoušet i některá z technických a elektronických zařízení. Jednotlivými patry budovy nás po celou dobu provázel správce Experimentária pan Broža, který žákům i pedagogům odpovídal na všechny zvídavé dotazy. Zajímavá a naučná exkurze měla u děvčat i chlapců velký úspěch a doufáme, že se nám ji i v příštím školním roce podaří opět zopakovat.

  Zapsal: Mgr. L. Žižlavský

 

 

 

 EXKURZE DO TS OTROKOVICE

V pátek 27.9.2019 proběhl na naší škole cvičný požární poplach, při kterém bylo úkolem žáků i pedagogů opustit co nejrychleji budovu a shromáždit se na určeném místě před školou. Po zdárném ukončení celé akce se některé ze tříd odebraly se svými vyučujícími do areálu Technických služeb v Otrokovicích, kde měli žáci pod vedením pověřeného pracovníka možnost navštívit provoz třídírny odpadu a byli seznámeni s recyklací a dalším využitím přírodních i průmyslových surovin.  

 Zapsal: Mgr. Žižlavský L.

 

 

ZOO LEŠNÁ

V pátek 18. října byla IV. a VI. třída na návštěvě v ZOO Lešná. Někteří tu byli úplně poprvé!  Vy jste neslyšeli tu radost ze zvířátek! Papoušci, sloni, žirafy, rejnoci…ta zvířátka, která jsme znali jen z obrázků, najednou před námi stála živá. Posvačili jsme u surikat. Bylo jich podobně jako nás s tím rozdílem, že všechny byly namačkané na sebe, aby se zahřály pod teplým světlem. Pak chvilku panáčkovaly, zamávali jsme jim a šli dál napříč Afrikou. Došli jsme až do Austrálie, k nástupišti vláčku. Ten ušetřil naše nožky, ukázal nám spoustu dalších zvířat a dovezl až k východu. Zrovna nám přálo počasí a my se mohli procházet zahradou, zahalenou do kouzelně teplých podzimních barev.

 

 

 

HUDEBNÍ KONCERT - NAPAJEDLA

     Hudba byla a stále je v současné době pro mladé, ale i starší lidi velice důležitá. Setkáváme se s ní denně, provází nás skoro na každém kroku. Díky moderní technice si můžeme sami zvolit, co a kdy chceme poslouchat. Dnes existuje spousta hudebních žánrů a stylů a každý si z nich může vybrat ten, který je mu nejmilejší.

     Našim žákům je blízká hudba, kterou mohou díky pedagogům a jejich  žákům  každoročně  poslouchat na koncertu táborového orchestru ZUŠ R. Firkušného Napajedla. Ve čtvrtek 26. září ve sportovní hale v Napajedlích  jsme si  tentokrát vyslechli skladby a filmové melodie s válečnou, vojenskou nebo naopak mírovou tématikou.

Zazněly např. tyto skladby:

M. Jackson: Heal The World

M. Miller: The River Kwai March

P. Bende: Nad horů svítá

Starofrancouzská: Batalion

Status Quo: In The Army Now

H. Zimmer: Pearl Harbor

Soundtrack: Mash

R.Djawadi: Hra o trůny

S.McKenzie: San Francisco

 

Pro posluchače byla návštěva hudební akce pohlazením po duši. Velmi děkujeme ZUŠ R. Firkušného za pozvání a přejeme pedagogům a žákům spoustu elánu a nadšení při realizaci dalších krásných akcích.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

OLYMPIÁDA SPECIÁLNÍCH ŠKOL V UHERSKÉM HRADIŠTI

V pátek 20.9. se naši žáci ze speciálních tříd zúčastnili oblíbené sportovní akce. Tradiční - již XI. ročník Krajské speciální olympiády v Uherském Hradišti. Počasí nám přálo a nálada byla pozitivní. Z celé školy soutěžilo 14 žáků. Všichni se snažili ze všech sil a my je moc chválíme. Domů jsme přivezli celkem 6 medailí! Zasloužili se o ně: Dominik, Derek, Jůlinka, Sárinka a Romča. Vítězům moc gratulujeme a všechny chválíme za vzornou reprezentaci a pěkné chování.

Zapsala: Gabriela Ondrejčíková

 

 

NÁVŠTĚVA SOLNÉ JESKYNĚ

Ve školním roce 2019/2020 se v naší družině rozběhl projekt na podporu posilování zdraví originální, účinnou a čistě přírodní metodou zvanou haloterapie (od řeckého„halos"= sůl).

Jedná se o návštěvu Solné jeskyně, kdy pobyt v ní má výborné účinky pro astmatiky, alergiky a děti s respiračními chorobami. Je to výborná forma relaxace a vynikající prevence, zvláště před obdobím chřipek.

Solná jeskyně se nachází v Otrokovicích. Pro výstavbu této jeskyně byla použita sůl z pohoří Kašmíru na hranicích Indie a Pakistánu. Na podlaze je vysypáno několik tun soli.
Mikroklima v jeskyni je srovnatelné s klimatem na volném moři za silné bouře, kdy je vzduch stejně nasycen zápornými ionty a sloučeninami jódu, vápníku, hořčíku, sodíku brómu, selenu a dalšími stopovými prvky, které jsou mimořádně důležité pro správnou činnost lidského organismu. Tyto vlastnosti jeskyně příznivě ovlivňují náladu, energii, obranyschopnost a zdraví člověka, a to již po jedné návštěvě, jejíž účinky lze přirovnat až ke třídennímu pobytu u moře. Součástí jeskyně je i dětský koutek, kde si děti hrají se solí, jako kdyby byly na pískovišti. Ve zklidňující části leží děti na lehátkách a zaměřují se na správné dýchání.

Solnou jeskyni budeme navštěvovat v rámci družiny vždy 1x měsíčně každé oddělení. Samotná procedura trvá 45 minut.  Po první návštěvě byly naše děti touto jeskyní nadšené a už dnes se těší na další pobyt.

Zapsala: Bc. Lucie Orsavová

 

 

 

FESTIVAL IQ PLAY

Festival IQ Play je putovní hravá výstava, na které si děti mohou vyzkoušet hry a hračky edukativního charakteru, smyslové hračky, Montessori pomůcky, dřevěné hračky, logické hry, stavebnice a zvětšeniny her. Všechny tyto hry rozvíjejí u dětí kreativitu, představivost, logické myšlení a jemnou motoriku. Výstavu jsme navštívili ve středu 18. 9.. Všechny děti si se zaujetím hry vyzkoušely a pokusily se vyřešit logické hry.

Zapsala: Mgr. Jana Macháňová

 

 

DEN S POLICIÍ ČR

V pátek 6. 9. 2019 se starší žáci naší školy zúčastnili akce „Den s Policií České republiky a vrtulníkem“ na Štěrkovišti v Otrokovicích. Vrtulník sice z důvodu neodkladného plnění služebních povinností nakonec nepřistál, ale i přesto se mohli žáci seznámit s náročnou prací příslušníků policejního sboru. Zhlédnout mohli např. simulované zadržení pachatele policejním psem a přehlídku jízdní policie, mohli si rovněž prohlédnout i vyzkoušet policejní výzbroj a výstroj nebo se po hladině jezera projet v motorovém záchranném člunu. Za své znalosti z oblasti zdravovědy a bezpečnosti silničního provozu byli na připravených stanovištích odměňováni drobnými suvenýry a u stánku s občerstvením si mohli v průběhu dopoledne dát něco na zub nebo uhasit žízeň. Díky zajímavému programu i příjemnému počasí se akce všem žákům i pedagogům líbila a rádi se jí v budoucnu opět zúčastníme.

 Zapsal: Mgr. Žižlavský L.