MŮJ PRVNÍ GÓL

Na úterý 18. 6. 2019 získala naše škola pozvání od ČHSO, Fotbalové asociace české republiky a globálního partnera Speciálních olympiád společnosti MetLife na 3. ročník akce „Pojďme spolu za fotbalem“. Tato neopakovatelná sportovní událost se konala za krásného slunečného počasí ve Sportovním areálu Tělovýchovné jednoty Bohemians na Praze 10. Zde se sjeli mladí sportovci z klubů, dětských domovů a škol z celé České republiky, aby si společně užili sportovní dopoledne, které bylo zaměřeno na rozvoj sportovních a fotbalových dovedností pod vedením zkušených sportovců a trenérů. Na dětech bylo znát, že si atraktivních sportovních činností užívají s radostí a nadšením.

Závěrem jsme se sešli u slavnostního ceremoniálu, po němž následoval oběd v hotelu Eden a nezapomenutelné překvapení v podobě svezení lanovou dráhou z Petřína a zpět. Ve stanici Nebozízek jsme se kochali nečekaným překrásným pohledem na Pražský hrad i na celé hlavní město. Dále jsme např. viděli stadion na Strahově, Štefánikovu rozhlednu, Růžový sad na Petříně a Pomník obětem komunismu na úpatí Petřína, který vytvořil český sochař Olbram Zoubek.

Panu Davidu Bělůnkovi a jeho spolupracovníkům velmi děkujeme za pozvání na tento podnik, který byl pro nás další velkou inspirací a motivací k pohybovým aktivitám.

V letošním roce školu zastupovali žáci: Jakub Sabák, Lukáš Sabák, Filip Trlida, Michal Novotka a Filip Horňás.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

T-MOBILE OLYMPIJSKÝ DEN

Ve středu 19.6.2019 jsme ve škole uspořádali T-mobile Olympijský den, který byl součástí celosvětové oslavy Olympijského dne. V České republice se tradičně slaví během s Českým olympijským výborem. Závodilo se na vzdálenosti 50m, 800m a 1000m.

Každý účastník závodu obdržel diplom, papírovou medaili a vítězové jednotlivých rozběhů drobné dárky, které byly součástí cen pro školu od sponzorů Olympijského dne. Škola, účastník tohoto dne, obdržela – 3 pořadatelská trička a pastelky. Součástí balíčku byly i barevné křídy, kterými naši žáci vyzdobili chodník kolem školy. Závody proběhly za nádherného slunečného počasí.

Po skončení akce si děti ještě vyzkoušely své sportovní dovednosti na připravených stanovištích – chůzi na chůdách, hod na cíl, překážkovou dráhu, slalomovou dráhu s florbalovou hokejkou a míčkem, bludiště a další dovednostní hry.

Olympijský den se naší škole vydařil.

Zapsala: Mgr. Jana Macháňová

 

 

BAREVNÝ TÝDEN - AMERIKA

V týdnu od 3. do 7. 6. proběhl v naší škole projektový týden AMERIKA  - poslední ze série celoškolního projektu ,,Barvy světa‘‘. Dozvěděli jsme se o tomto kontinentu mnoho zajímavostí. Už třeba víme, kdo ho objevil  nebo jaká zvířata žijí v severní a jižní části. Ochutnali jsme jídlo z místní kuchyně – americké muffiny! Sami jsme si je upekly, nazdobily a s chutí snědli. A že jich bylo! Také známe písmo Indiánů, učili jsme se střílet lukem na terč, poznávat místní plodiny a jezdit rodeo na koni. Někteří z nás pak celý projekt zakončili návštěvou ZOO Lešná, kde jsme se osobně seznámili se zvířaty všech kontinentů. Byl to pro nás jedinečný zážitek.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

BESÍDKA KE DNI MATEK
V úterý 14. 5. 2019 předvedli žáci své talenty a šikovnost na besídce ke Dni matek. Se svými učiteli a asistenty nacvičili různá pásma básní, písní a tanečků. Naše školní tělocvična doslova „praskala ve švech“. Do posledního místa byla zaplněna maminkami, tatínky, prarodiči a dalšími příbuznými našich žáků. Všechna vystoupení sklidila velký potlesk a vykouzlila na tvářích diváků milé úsměvy. Na závěr jsme se rozloučili společnou písni „My máme prima rodiče“ od Michala Davida. Moc děkujeme rodičům za tak krásnou účast a spolupráci při přípravě kostýmů a doplňků pro vystoupení.

Děláme radost i jinde

Většinu vystoupení z besídky jsme měli možnost představit také v pátek 17. 5. 2019 při návštěvě babiček a dědečků v Charitě sv. Anežky v Otrokovicích. Vystoupení se velmi líbilo a naši žáci byli odměněni potleskem a sladkým dárečkem. Na závěr nesměla chybět společná fotografie.

Zapsala: Bc. Kateřina Šerá

 

 

 

REGIONÁLNÍ TURNAJ V KOPANÉ

V tělocvičně ZŠ TGM Otrokovice se 28.5.2019 uskutečnil pod záštitou Českého hnutí speciálních olympiád již 9. ročník „Regionálního turnaje v kopané“ mezi žáky základních škol, vzdělávajících žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Mužstva ze Zlína, UH. Hradiště a Otrokovic odehrála všechna utkání jako každoročně s velkým zápalem a za svůj bojovný výkon si zaslouží velkou pochvalu. Příjemným překvapením se letos stal domácí celek z Otrokovic, který prošel turnajem bez porážky a skončil vůbec poprvé na první příčce, druhé místo obsadilo družstvo ze Zlína a jako třetí skončilo družstvo z Uherského Hradiště. Všem hráčům děkujeme za vzorné chování a dodržování pravidel fair-play, vedoucím výprav za pomoc při řízení jednotlivých zápasů a vedení ZŠ TGM za vstřícnost a poskytnutí tělocvičny. Zvláštní poděkování patří panu Bělůnkovi a paní Zámečníkové z ČHSO, kteří celou akci materiálně zaštítili a pro všechna mužstva zajistil poháry, medaile a řadu drobných odměn.                                                                                                                        

Zapsal :  Mgr.  Libor Žižlavský

 

 

 

PROJEKTOVÝ TÝDEN AUSTRÁLIE

V rámci dalšího projektového týdne získali děti a žáci naší školy nové informace o nejmenším kontinentu Austrálie.

Všechny vyučovací předměty se nějakým způsobem dotýkaly daného tématu.  V hodinách výtvarné výchovy tak vymalovávali omalovánky, tupovali australská zvířata, bumerang a mnoho dalšího. V hodinách českého jazyka pracovali s textem na téma australské zvyky a záliby, v zeměpise se dozvěděly informace o podnebí, fauně a flóře a mnoho dalšího.

Ve čtvrtek nás navštívili hudebníci,  kteří nám dali možnost poslechnout si typické hudební nástroje, a také jsme měli možnost si na některé z nich zahrát a společně si zatancovat.

Celý týden se nesl v příjemném zeleném duchu, kdy jsme se všichni náramně pobavili, užili si spoustu legrace a zjistili nové věci o krásném kontinentu zvaném Austrálie.

Zapsala: Mgr. Zdeňka Gurecká

 

 

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

V úterý 21.5.2019 se většina žáků se svými pedagogy vypravila na dopravní hřiště. Přes nepříznivou týdenní předpověď počasí bylo teplo a krásně svítilo slunce. Po úvodním poučení o bezpečném pohybu v silničním provozu měl každý možnost vyzkoušet si roli podle svých schopností. Někteří jezdili na kolech, jiní na koloběžkách, byli zde i řidiči šlapacích autíček. Pod kola se pletly skupinky chodců. Důležitá byla především bezpečnost, kterou všichni zvládli na jedničku, protože se nikomu nic nestalo. Návštěvu dopravního hřiště si každý příjemně užil.

Zapsala: Mgr. Zuzana Fojtíková

 

 

ATLETICKÝ ČTYŘBOJ

Ve čtvrtek 16.5. pořádal DD, ZŠ a ŠJ Bystřice pod Hostýnem atletický čtyřboj pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

Závodilo se v disciplinách: běh na 60m, hod kriketovým míčkem, skok daleký a vytrvalostní běh – dívky 800m, hoši 1500m.

První závodník v každé disciplině obdržel medaili a diplom.

Nela Vrbková obsadila ve všech disciplinách 1. místo a stala se tak absolutní vítězkou v soutěži dívek. Z chlapců se nejlépe umístil Filip Trlida a to v běhu na 1500m. V konkurenci 15 chlapců obsadil 2. místo.

Jako škola jsme se umístili na 3. místě.

Přestože v tento den bylo chladné počasí a terén byl po předchozích deštích podmáčený, nikomu to neubralo na chuti a náladě závodit. Společně jsme si závody užili. Pořadatelům patří velké díky za uspořádání soutěže.

Zapsala: Mgr. Zuzana Fojtíková

 

 

 

FLORBAL ZLÍN

Ve středu 15.5.2019 se žáci ZŠS zúčastnili florbalového turnaje v Prštném. Tým ve složení Tomáš B., Jan M., Sára V., Aneta K. a Robin M. nastoupil ve žlutozelených dresech proti ostatním zlínským speciálním školám s obrovským nadšením. Přestože byli naši hráči v porovnání s ostatními nejmenší, podařilo se jim vstřelit gól a přivezli si pohár za krásné 3. místo.              

Zapsala: Mgr. Zuzana Fojtíková

 

 

SPECIÁLNÍ OLYMPIÁDA BRNO

V úterý 7.5.2019 vyrazila početná skupina sportovců do Brna. Po náročné cestě vlakem a autobusem dorazili všichni s malým zpožděním na stadion. Přes chladné počasí se každý snažil podat co nejlepší výkon v běhu, skoku nebo hodu. Výsledkem bylo 7 zlatých, 7 stříbrných a 7 bronzových medailí. V pauzách mezi disciplínami si děti mohly zajezdit na koloběžkách a zastřílet z luku. Zpáteční cestu komplikovalo zpožděné ukončení akce a únava po celodenním pobytu pod širým nebem. Po osmé hodině večer však byli všichni předáni svým rodičům s úsměvem a pocitem štěstí z vítězství.

Zlaté medaile:

Jonáš Chybík (běh 50 m)

Jan Matulík (běh 50 m)

Robin Mlčoch (běh 50 m)

Barbora Opluštilová (běh 50 m)

Nela Vrbíková (běh 1500 m)

Lukáš Sabák (hod granátem)

Filip Trlida (běh 1500 m)

 

Stříbrné medaile:

Jan Matulík (hod míčkem)

Josef Pospíšil (běh 50 m, hod míčkem)

Filip Horňás (běh 1500 m, hod granátem)

Nela Vrbíková (hod granátem)

Filip Trlida (hod granátem)

 

Bronzové medaile:

Sára Vodáková (běh 50 m)

Kryštof Potočný (skok z místa)

Matyáš Mudřík (běh 50 m)

Adam Sekanina (běh 100 m)

Michal Novotka (běh 1500 m)

Jakub Sabák (hod granátem)

Karolína Vyoralová (běh 50 m)

Zapsala: Mgr. Zuzana Fojtíková

 

 

BARVY SVĚTA - ASIE

Od 29.4. do 3.5. probíhal na naší škole třetí týden projektu „Barvy světa“, který byl tentokrát věnován Asii. Po úvodní besedě a zhlédnutí několika krátkých videoukázek o zajímavostech tohoto světadílu měli žáci možnost vyzkoušet si v tomto týdnu i některé z netradičních disciplín, jakými byly např. konzumace pokrmu dřevěnými hůlkami, závody v „cupitání“, „výšlap na Mt. Everest“ nebo soutěž v postřehu při rozpoznávání znaků čínského písma. Pozitivní odezvu měla i relaxace při poslechu asijských hudebních nástrojů. Pod vedením paní Stoppaniové vytvořili pedagogičtí pracovníci muzikoterapeutický orchestr, při jehož produkci si mohli všichni příjemně odpočinout. Po celý týden se mladší i starší žáci bavili rovněž vyplňováním nejrůznějších pracovních listů nebo vykreslováním obrázků s asijskou tématikou.

Zapsal: Mgr. L. Žižlavský

 

 

PLAVECKÝ VÝCVIK

     V úterý 23. dubna skončil plavecký výcvik deseti žákům naší školy. Ti absolvovali ve zlínském bazénu deset dvouhodinových lekcí, které vedly zkušené instruktorky místní Plavecké školy. Žáci byli podle počátečních dovedností rozděleni do dvou družstev. První družstvo tvořili žáci, kteří již plavat uměli. Jejich úkolem bylo dále se zdokonalovat v plaveckých stylech a dovednostech ve velkém bazénu. Velikou pochvalu si zaslouží i žáci, kteří museli nejprve v malém bazénu překonat strach z vody a posléze začít s postupným plaveckým nácvikem (základní seznámení s vodou, ponoření hlavy, udržení na vodě, dýchání do vody, splývání, plavání na zádech,..). Do výuky byly zařazeny i zajímavé a pestré činnosti, které byly pro žáky nejen novou motivací, ale i odměnou – lovení puků, skoky do vody, plavání na velké desce aj.

     Každý plavec byl za obrovskou snahu odměněn „Mokrým vysvědčením.

     Všem zúčastněným žákům děkuji za pěkné chování během kurzu a blahopřeji k dosaženým výkonům. Příští rok budeme určitě v kurzu pokračovat a jistě si ho všichni užijeme, jako ten letošní!

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová  

 

 

 

BAREVNÝ TÝDEN - EVROPA

Od 1.-5. dubna 2019 proběhl druhý projektový týden „Barvy světa“ – téma Evropa. Žáci získali zajímavé informace a poznatky ze zemí evropského kontinentu. V každé zemi navštívili historické památky, ochutnali tradiční pokrmy, na přednášce cestovali po Evropské unii. Poslechli si netradiční evropské hudební nástroje, které využíváme i v muzikoterapii.

V tomto týdnu jsem si také připomněli Světový den porozumění autismu, který se konal 2.dubna. Všichni žáci a pracovníci školy přišli v modrém oblečení. Proč v modré? Je symbolem komunikace a porozumění. Díky této akci jsme podpořili osvětu autismu a také jsme ukázali naši kreativitu a ochotu pomoci dobré věci.

Zapsala: Mgr. Lenka Karolová

 

 

BEZPEČNĚ NA SILNICÍCH

Žáci naší školy se zúčastnili výtvarné soutěže s tématikou Bezpečně na silnicích s podtitulem Mámo, táto vezeš mě bezpečně? Tuto soutěž již tradičně vyhlásilo Město Otrokovice a jejím cílem je připomenout si nebezpečí na silnicích a ulicích, která hrozí každému, kdo nedodržuje pravidla silničního provozu! A výsledkem byly tyto nádherné obrázky, které můžete vidět na fotografiích! Autorkou prvního obrázku je žákyně Dominika Hrušková, která získala ve své kategorii první místo! Moc a moc Dominice gratulujeme! Autoři dalších obrázků jsou: Lukáš Sabák, David Loduha, Adam Sekanina, Marek Razým, Markéta Lenhartová a Michal Novotka.

Obrázky je možné si naživo prohlédnout na výstavě, která je pro veřejnost otevřena od 1. 4. 2019 do 30. 4. 2019 v 1. budově Městského úřadu Otrokovice, 1 patro a suterén.

Zapsala: Mgr. Petra Machů

 

 

ZA SKLEM          

V pátek  5. dubna se žáci III. ročníku se svou paní učitelkou a asistentkou zúčastnili akce k příležitosti světového dne autismu „Zapadáme do sebe, jen máme jiný obrázek“. Program byl pro veřejnost připraven v parku Komenského ve Zlíně. Přálo nám slunečné počasí a díky tomu jsme si mohli zasoutěžit, něco se dozvědět a den si příjemně užít. Spřátelili jsme se s pejsky, zahráli na netradiční hudební nástroje, malovali na puzzle a kouzlili s padákem. Na tento den určitě nezapomeneme.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová, Gabriela Ondrejčíková

 

 

POHYBEM PROTI ŠIKANĚ

Ve středu 3. 4. 2019 navštívila naši školu lektorka pražské organizace Dětský muzikál s programem „I Matter aneb Pohybem proti šikaně“, který byl určen hlavně nejmladším žákům naší školy. V první části 60-ti minutového programu vysvětlila žákům, co vlastně šikana znamená, co všechno do ní patří, jak jí lze předcházet a jak se s ní vypořádat, ve druhé části jim osvětlila problematiku šikanování na několika praktických příbězích.  V samotném závěru předvedla žákům, jak si mohou pomocí pohybu účinně a zdravě vybít zlost, ale neublížit přitom ani sobě, ani ostatním. Z besedy odcházeli všichni spokojení, uvolnění, s úsměvem na tváři a s dobrým pocitem, že patří ,,do party‘‘.

Zapsal: Mgr. L. Žižlavský

 

 

MUZIKOTERAPIE V PROJEKTOVÉM TÝDNU - EVROPA

V rámci projektového týdne Evropa jsme pozvali do naší školy muzikoterapeutku  Olgu Stoppaniovou, která nás seznámila s evropskými netradičními hudebními nástroji, které se využívají v muzikoterapii. Nejprve si žáci prohlédli a poté se i zaposlouchali do krásných zvuků salašnické fujary.  Tento nástroj je na Slovensku nazýván královnou dechových nástrojů. Poté následovala hra na ústní harfu – nejstarší strunný hudební nástroj vyrobený z dřevěného luku. Dále nám byla představena brumle - kovový rytmicko-melodický nástroj sibiřských šamanů.  Děti byly pozorné a zvláštní, netradiční zvuky těchto nástrojů je zaujaly a moc se jim líbily. Celou akci jsme zakončili zpěvem lidových písniček za doprovodu houslí.

Přikládáme videa ukázky hry na fujaru a závěrečné zpívání.

Děkujeme paní Stoppaniové za poutavou ukázku hudebních nástrojů a těšíme se na další setkání J

Zapsala: Bc. Lucie Orsavová

 

 

 

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ PRAKTICKÝCH ŠKOL

Dne 29. března 2019 se uskutečnilo vyhodnocení 2. ročníku výtvarné soutěže praktických škol Zlínského a Jihomoravského kraje na témaJaro, léto, podzim, zima – na světě je přece príma“ ve Středním odborném učilišti v Uherském Brodě. Hodnocení provedla porota ve složení: 

1. paní Markéta Gajdůšková – vedoucí odboru školství Města Uh. Brod, 

2. pan Jiří Sukop – náměstek hejtmana Zlínského kraje                                                                    

3. pan Petr Houšť – ředitel Charity Uh. Brod.                                                                                     

Za naši školu byly oceněny výkresy Lukáše Sabáka a dětí Julie Děrdové, Terezy Kratochvílové, Štěpána Linzera a Tomáše Blažka. Součástí výstavy byl i doprovodný program „Veselý dvorek“ s ukázkou domácího zvířectva. Oceněným žákům blahopřejeme a přejeme i ostatním dětem hodně tvůrčích sil.

Zapsala: Mgr. Anna Černá

 

 

SVĚTOVÝ DEN DOWNOVA SYNDROMU

21. březen je Světovým dnem Downova syndromu. Downův syndrom je celoživotní zdravotní postižení způsobené ztrojením 21. chromozomu. Protože chromozomy svým tvarem připomínají ponožky, organizace Down Syndrom International je zvolila za symbol akcí k tomuto dni! I naše škola se rozhodla podpořit tento významný den!

Ve čtvrtek 21. 3. si  zaměstnanci i žáci školy oblékli na každou nožku jinou ponožku! V tento den byla dále uspořádána i celoškolní akce Ponožková výzva! Každá třída se zúčastnila ponožkové štafety, kdy žáci měli za úkol v co nejrychlejším čase pověsit ponožky na sušák a obratně k tomu používat i kolíčky. Poté žáci ponožky znovu sundali, roztřídili, spárovali a nakonec složili! V této soutěži zaslouženě zvítězila za ZŠS třída přípravného stupně (Julinka Děrdová, Štěpánek Linzer a Pavlík Grufík) a za ZŠ pak třída paní učitelky A. Černé (Filip Trlida, Marek Razým, Matěj Bína, Lukáš Sabák, Mirek Havlíček a Pavel Zpěvák)! Během celého týdne žáci navíc výtvarně zpracovávali téma Ponožky! Vznikli tak krásné a originální výtvory, které společně s informacemi o Downově syndromu ozdobily celou naší školu!

Projekt Ponožkové výzvy se nám skutečně vydařil. Naším hlavním cílem bylo tento den otevřeně hovořit o Downově syndromu. Uvědomit si, že i na naší škole jsou žáci s tímto typem postižením a vyjádřit jim tak naši podporu. Ukázat jim, že je máme rádi!

Zapsala: Mgr. Petra Machů

 

 

CESTA KE ZDRAVÍ

Naše škola je zapojena už několik let do projektu „ Ovoce a zelenina do škol“ a „Mléko do škol“.

Cílem celého projektu je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti narůstající dětské obezitě. Cílem projektu „Mléko do škol „ je pak zvýšit spotřebu mléka u školních dětí.

K tomuto projektu jsme si letos objednali doprovodný program. Přijely za námi pracovnice z OVOCENTRA  a seznámily naše děti s ovocem, zeleninou a mléčnými výrobky netradičním a poutavým způsobem.

Děti si nejprve vyzkoušely maskoty jablíčka, jahůdky a pastelky, potom se rozdělily do dvou skupin a samy vytvářely jednohubky z ovoce, zeleniny a sýrů. Nejenže výsledné jednohubky byly jedlé, ale byly i velmi chutné.

Závěrečným úkolem byla ochutnávka různých druhů smoothie, kde měli žáci za úkol poznat, co který nápoj obsahuje.

A protože tyto aktivity děti bavily a zapojily se do nich s maximálním úsilím, dostaly za odměnu drobné dárečky.

Doprovodný program se nám moc líbil. Tyto programy slouží jako motivace ke zvýšení konzumace ovoce, zeleniny a mléka a mohou následně ovlivnit formování dětské osobnosti.

Zapsala: Bc. Lucie Orsavová

 

 

ZIMNÍ OLYMPIÁDA

V pátek 8. března se žáci naší školy zúčastnili 2. zimní olympiády speciálních škol Zlínského kraje. Děti dorazily do lyžařského střediska Troják spolu se svými rodiči. Od samotného začátku panovala veselá nálada a k tomu se přidalo i pěkné počasí. Naše škola vyslala 6 soutěžících a můžeme být na ně právem hrdí. Závodnici soutěžili v disciplíně běžecké lyžování na 50 a 100 m. Na trati dlouhé 100 metrů získal zasloužené 3. místo Jenda Matulík a Sára Vodáková si vyjela neméně pěkné 5. místo. Na trati 50 m vyhrál vynikajícím výkonem Vojta Linzer, druhé místo si vybojoval Dominik Pechal, na třetím místě doběhl Robin Mlčoch. Na pátém místě se umístil Jonáš Chybík, který obdržel i pohár pro nejmladšího účastníka olympiády.

Děkujeme našim závodníkům za sportovní chování a skvělé výsledky, rodičům a prarodičům za doprovod a podporu dětí. Pořadatelům za výborně zorganizovanou akci.

Věříme, že pro všechny zúčastněné to byl příjemně strávený den a už dnes se těšíme na další ročník.

Zapsala: Bc. Lucie Orsavová

 

 

SLAVILI JSME MASOPUST!

Ve školní družině jsme se v měsíci únoru připravovali na oslavu masopustu. V pátek 15. 2. měly děti ze ŠD karneval, kde si zatančily a zasoutěžily. Každý si domů odnesl diplom a výhru z tomboly. Děkujeme všem rodičům, kteří nám přispěli drobnými dárky na oslavu. V rámci oslav jsme si vyprávěli pohádku O Koblížkovi a vyzkoušeli jsme si upéct masopustní koblížky. Jak se dětem obě akce líbily můžete vidět na fotografiích.

Zapsala: Bc. Kateřina Šerá

 

 

MATEMATICKÁ SOUTĚŽ

V měsíci únoru proběhla ve škole matematická soutěž, která byla určena všem žákům od 5. do 10. ročníku. Cílem nebylo prověřování matematických schopností, ale jen trocha hraní, přemýšlení a soutěžení. A kdo vyhrál? Správných odpovědí bylo několik, z nich byl vylosován jeden výherce, kterým se stal Filip Horňás. Blahopřejeme.

 

Ve stejném týdnu se žáci 8. a 9. ročníku ZŠ zúčastnili matematické olympiády. Tato soutěž již vyžadovala opravdu matematické znalosti. Z osmého ročníku získala nejvyšší počet bodů Dominika Hrušková, z devátého ročníku Tomáš Kůra. Oběma vítězům také blahopřejeme.

Zapsala: Mgr. Jana Šindelková

 

 

 

I MATEMATIKA MŮŽE BAVIT

Jak na matematiku přijela poradit pedagogům ze ZŠ Otrokovice, Komenského lektorka Mgr. Jiřina Bednářová. V rámci semináře „Základy matematické gramotnosti a její rozvoj u žáků 1. stupně ZŠ“, který proběhl v době jarních prázdnin, přiblížila svět čísel a početních operací z pohledu dyskalkuliků. Ukázala, jak těžké mohou být pro někoho běžné životní situace jako je nakupování nebo kolektivní hry. Velmi zajímavá část byla o jednotlivých oblastech ve vývoji dítěte, které se podílí na budování jeho matematických schopností. Lektorka zúčastněným vysvětlila, jak u žáků postupovat se zaváděním jednotlivých matematických pojmů, čísel a operací tak, aby to bylo pochopitelné i s ohledem na jejich individuální schopnosti. Učitelé matematiky jsou limitováni vzdělávacími programy, které preferují spíše kvantitu. V matematice však má vše souvislost a řád. Pokud něco nechápeme, nemůžeme to užitečně využít. A tak je to i v běžném životě.

 za projektový tým: Mgr. Zuzana Fojtíková

 

 

ŽÁCI ZPÍVALI PRO ČESKÝ ROZHLAS ZLÍN

Moravské děti Českého rozhlasu Zlín je projekt, kdy redaktoři jezdí do základních a středních škol kraje a natáčejí s dětmi písničky, rozhovory a jejich přání.

I naše škola se do tohoto zajímavého projektu zapojila. Ve čtvrtek 15. února nás navštívila paní redaktorka Saskia Míšová z Českého rozhlasu Zlín, aby si s námi nejen popovídala, ale hlavně natočila písničky, které jsme si nacvičili. Šlo o pět lidových písniček za doprovodu nástrojů Orffova instrumentáře, bubínků a klavíru. Do zpívání se s nadšením zapojili snad všichni žáci a pedagogové školy. Své umění předvedli i hudebníci z kroužku muzikoterapie. Více nebudeme prozrazovat, protože vysílání bude teprve probíhat. Slyšet nás můžete na Českém rozhlasu Zlín každý den od pondělí do pátku krátce před sedmou a v repríze pár minut před 14 hodinou v pořadu Moravské děti v termínu od 25. – 30. března. Vysílání můžete poslouchat živě na webu: https://prehravac.rozhlas.cz/zlin

Děkuji všem dětem a pedagogům za úžasnou a inspirativní spolupráci při secvičování programu a paní redaktorce Saskii Míšové za  milou návštěvu a příjemné chvíle při natáčení písní a rozhovorů.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

ZAČALI JSME PLAVAT

     Od úterý 12. února vyměnili vybraní žáci školy oblíbenou tělocvičnu za zlínský bazén, kde po dobu deseti týdnů budou absolvovat povinný plavecký výcvik. Pod vedením instruktorů Plavecké školy Zlín si začali žáci postupně osvojovat formou her a soutěží bezpečný pohyb ve vodě, učit se základním plaveckým návykům a zbavovat se strachu z vody. Nejdůležitější je, že si všichni pohybu ve vodě náležitě užívají a těší se na další lekce, které budou pokračovat ihned po skončení jarních prázdnin.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

 

REGIONÁLNÍ TURNAJ VE FLORBALU 

Ve čtvrtek 17. 1. 2019 uspořádala naše škola v tělocvičně ZŠ TGM  v Otrokovicích tradiční regionální turnaj ve florbalu pro žáky základních a speciálních škol ze Zlína, UH. Hradiště a Otrokovic. Smyslem tohoto sportovního dopoledne bylo nejen setkání žáků a pedagogů z výše jmenovaných škol, ale zejména vzájemné poměření sil jednotlivých týmů. Po odehrání všech zápasů získalo letos poprvé diplom za vítězství v turnaji domácí družstvo Otrokovic, druhé místo obsadili hráči ZŠ Zlín Mostní a na třetím místě skončilo družstvo ZŠ a MŠ Uherské Hradiště. Celý turnaj probíhal v duchu fair play a všichni zúčastnění hráči si zaslouží za svůj bojovný výkon a sportovní přístup ke hře ocenění a velkou pochvalu.

Zapsal:  Mgr. Libor Žižlavský

 

 

PLANETA ZEMĚ 3000 

MYANMAR - DIVOKÁ CESTA DO BARMSKÉ ŘÍŠE

V úterý 14.1. jsme se zúčastnili v Otrokovické Besedě projektu „Planeta Země 3000“.

Autoři nás tentokrát zavedli do státu Myanmar.

Žáci byli poutavou a zajímavou formou seznámeni se základními informacemi a zajímavostmi této nádherné, přírodními krásami a kulturními památkami oplývající zemi. Dostali jsme se do míst, která naštěstí ještě nepoznamenala současná civilizace.

Žáci sledovali projekci se zájmem. Nejvíce je asi zaujala jídla, která byla cestovateli Adamu Lelkovi na jeho cestách nabízena.  Za účast na projekci škola obdržela DVD a každý žák dostal jeden výtisk magazínu Koktejl.

Zapsala: Mgr. Jana Macháňová

 

 

LYŽAŘSKÝ VÝCVIKOVÝ KURZ

         Běžecký lyžařský výcvikový kurz se konal ve dnech 9.1 – 11.1.2019.  Kurzu se zúčastnilo 13 žáků 6. – 9. ročníku ZŠ.

         Kurz jsme zahájili okamžitě, jakmile se vytvořily příznivé sněhové podmínky. Bohužel, ty nevydržely dlouho, a tak jsme byli nuceni kurz ukončit a nepodařilo se nám naplánované aktivity uskutečnit. Věříme, že zima nám dá ještě příležitost se do stopy vrátit a zopakovat si vše, co jsme se stihli naučit.

         Všichni účastníci kurzu stáli na lyžích poprvé. I přes počáteční pády zvládli chůzi na lyžích ve stopě, odpich soupaž, skluz na lyžích, obraty na místě a dokázali sjet malý kopeček. Nejtěžší bylo, naučit se rytmickému střídání nohou a rukou.

         Po dobu kurzu nenastaly žádné výjimečné situace, chování všech bylo ohleduplné, kamarádské a sportovní.

 Zapsala:   Mgr. Jana Macháňová - ved. kurzu

                                                                 

 

  VÁNOČNÍ VYSTOUPENÍ PRO MŠ  

 V pátek 14. prosince zavítaly do naší školy děti z  MŠ Jana Žižky v Otrokovicích, aby shlédly vánoční pásmo, které si pro ně připravili naši žáci. O tom, že se bylo na co dívat, nebylo pochyb. Připravený program byl opravdu bohatý a pestrý. Na jeho realizaci se podíleli snad úplně všichni.  Žáci se představili ukázkou hry na netradiční hudební nástroje, angličtinou, zpěvem, recitací, dramatizací a také tanečními kousky. Doufám, že jsme dětem vystoupením alespoň malinko pomohli zkrátit nekonečně dlouhou dobu čekání na Ježíška a rozradostnit krásný sváteční čas. Vánoční zpívání a minidiskotéka, spojená s ochutnávkou čerstvě napečeného cukroví, ukončily společně strávené chvíle, na které bude každý z nás opravdu rád vzpomínat.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

DOVEDNOSTNÍ SOUTĚŽ "PRACOVAT JE NORMÁLNÍ"

Ve středu 12.12. 2018 proběhl v Uherském Brodě již 8. ročník dovednostní soutěže „Pracovat je normální“, kterou pro žáky škol Zlínského a Jihomoravského kraje uspořádalo místní odborné učiliště.

 Naši školu na soutěži reprezentoval Lukáš Sabák v soutěžní kategorii „Smontuj si mě“ a Jakub Sabák v kategorii „Nařež si mě“. U všech soutěžících se hodnotil nejen správný pracovní postup, ale i nápaditost, originalita a celkový vzhled finálních výrobků. Chlapci na pohárové umístění sice nedosáhli, ale i tak byli odměněni diplomem za účast a domů se vraceli s dobrými pocity a nově nabytými zkušenostmi.

Zapsal: Mgr. Libor Žižlavský

 

 

65. VÝROČÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLY OTROKOVICE, KOMENSKÉHO

3. září 1953 byla v Otrokovicích otevřena samostatná, tehdy zvláštní škola, která měla zajistit vzdělávání žáků s mentálním postižením a také umožnit dostupnost vzdělávání žákům nejen z Otrokovic, ale i z okolních obcí. Školní vyučování bylo zahájeno v budově školy (postavené v roce 1889) na nynějším náměstí 3. května. V prostorách staré budovy škola fungovala až do roku 1992.

Nová etapa v rozvoji školy nastala právě v tomto roce, kdy byla slavnostně otevřena nová budova na ulici Komenského, kde se nachází dodnes.

            V průběhu let se často měnil název školy. Nejprve to byla zvláštní škola, poté přejmenována na Speciální školy Otrokovice, dále na ZŠ praktickou a ZŠ speciální Otrokovice. Nynější název je Základní škola Otrokovice, Komenského.

      V současné době škola vzdělává děti a žáky s lehkým, středně těžkým a těžkým mentálním

postižením, se souběžným postižením více vadami a autismem. Na základě potřeb našich dětí a žáků jsme přizpůsobili některé prostory školy a vytvořili specializované učebny: logopedie, muzikoterapie, snoezelenu a cvičného bytu, který byl slavnostně otevřen v březnu letošního roku.

            Součástí oslav 65. výročí byla také výstava prací žáků v prostorách MěÚ v Otrokovicích  na téma  „Čtvero ročních období aneb náš školní rok“. Výstavu doplnily fotografie a ocenění dětí a žáků z různých sportovních, literárních a výtvarných soutěží.                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Vyvrcholením oslav 65. výročí školy bylo slavnostní zahájení Dne otevřených dveří v úterý 11. prosince 2018 v tělocvičně školy, za přítomnosti zástupců Zlínského kraje, jmenovitě pana PhDr. Stanislava Minaříka, MěÚ Otrokovice paní Mgr. Barbora Šopíková, organizací Za sklem, Educo Zlín, ředitelů SOU, ZŠ, MŠ, Domu dětí a mládeže Sluníčko Otrokovice, médií, bývalých zaměstnanců a dalších pozvaných hostů. Po zahájení a velmi zdařilém vystoupení dětí a žáků, měli návštěvníci možnost prohlédnout si prostory školy, staré kroniky, speciální učební pomůcky či zhlédnout „smyčku“ na interaktivních tabulích ze současného života naší školy. Samozřejmě nechybělo malé občerstvení, při kterém si návštěvníci vyměnili své poznatky, názory na současné školství nebo zavzpomínali na staré časy.

Odpolední hodiny Dne otevřených dveří byly věnovány zejména rodičům našich dětí a žáků. Měli možnost seznámit se s novinkami, které škola nabízí a být přítomni na vystoupení svých dětí, nejen u příležitosti výročí školy, ale i k blížícím se vánočním svátkům. I besídka pro rodiče sklidila velký úspěch. A závěrečný punč včetně cukroví  byl poslední tečkou, tohoto velmi úspěšného dne.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem dětem a žákům, rodičům, sponzorům a zaměstnancům školy, kteří se podíleli na přípravě a realizaci 65. výročí školy a všem návštěvníkům, kteří přišli s námi slavit.

 Zapsala: Mgr. Jana Šindelková (ZŘ)

 

                                        

VÁNOČNÍ VYSTOUPENÍ PRO CHARITU

Předvánoční doba je na škole každoročně spjatá s návštěvou a vystoupením našich žáků na Charitě sv. Anežky v Otrokovicích.  I v letošním roce tomu nebylo jinak. Žáci se svými paními učitelkami přišli poveselit všechny babičky a dědečky. Rozdávali radost básničkami, písničkami, pohádkami a tanečním vystoupením. Věřím, že jsme všem přítomným svou návštěvou zpříjemnili sváteční adventní  čas a  to, že se to opravdu podařilo, svědčí nejenom ukápnuté slzičky v nejedněch očích, ale i krásný úsměv ve tvářích…

     Na úplný závěr jsme všem rozdali drobné dárečky a přáníčko všeho nejlepšího do nového roku.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

MIKULÁŠ

Ve čtvrtek 6.12. uspořádali žáci VIII. třídy pro své spolužáky tradiční Mikulášskou nadílku. Jak už to bývá, i letos se v každé třídě našel nějaký hříšník, který musel své prohřešky vykoupit recitací básně nebo zpěvem některé z vánočních písní před čertovskou „porotou“. Za odvahu, hezké chování nebo příslib nápravy nakonec odměnili andělé všechny žáky drobným dárkem.

Zapsal: Mgr. Libor Žižlavský

 

 

 

HALLOWEENSKÁ PARTY

V pátek 2. 11. se naše škola proměnila v kouzelné místo plné pohádkových a tajemných bytostí, dýní, čarování, soutěžení, smíchu a hudby. Konala se zde totiž velká halloweenská párty, na které si například naši žáci mohli vyzkoušet čarodějný hokej, kdy jim místo hokejky posloužilo létající koště nebo výlov duchů ze zakletého rybníku. Nechybělo ani zábavné tvoření papírových netopýrů a samozřejmě i napínavá soutěž o nejoriginálnější kostým! Pro čarodějnou porotu to byl vskutku nelehký úkol, protože letošní kostýmy byly opravdu extra vydařené! A po slavnostním předání všech diplomů a cen, byla celá párty ukončena bláznivým tancem na halloweenské diskotéce.

Naším cílem bylo BAVIT SE! :) A jak můžete vidět na fotografiích, rozhodně se tak stalo!

Zapsala: Mgr. Petra Machů

 

 

 

DRAKIÁDA

Týden od 22.10. do 26.10.2018 se nesl ve znamení draka. V hodinách PČ a VV vznikaly nejrůznější exempláře. Žáci malovali, stříhali, lepili a uvazovali mašličky. Materiál byl různý, papír, špejle, krepový papír, folie i těstoviny. Draci v podobě básniček, příběhů a písniček se objevili i v hodinách čtení, řečové a hudební výchovy. Vyvrcholením celé akce bylo samotné pouštění draků, ať už těch vyrobených nebo koupených. Protože to letos moc nefoukalo, tak se více „nalétali“ spíše žáci a učitelé.

Zapsala: Mgr. Zuzana Fojtíková

 

 

PROTIDROGOVÝ VLAK

Ve středu  24.10. jsme navštívili s nejstaršími žáky v rámci programu protidrogové prevence tzv. „Protidrogový vlak- REVOLUTION TRAIN“, jehož cílem bylo zapůsobit na všechny jeho návštěvníky a inspirovat je k pozitivním životním rozhodnutím. Žáci zde měli možnost projít reálným příběhem drogové závislosti, který jim byl promítán na plátnech v jednotlivých vagonech. Po každé filmové pasáži následovala realisticky ztvárněná a s drogami přímo související scéna, při níž probíhala zároveň i diskuse s moderátorem. Kombinace informací, smyslových vjemů a možnosti o problému diskutovat žákům určitě pomohla porozumět nelehkým a nezřídka mezním situacím, do nichž se uživatelé drog dostávají.

Díky vlastnímu zapojení, emotivním pasážím příběhu a interaktivnímu přístupu program žáky velmi zaujal a dal jim podnět k zamyšlení se nad nebezpečím zneužívání legálních i nelegálních drog. Nabídku k návštěvě Protidrogového vlaku určitě rádi využijeme i v dalších letech.

 

Zapsal: L.Žižlavský

 

 

 

 

KONCERT V NAPAJEDLÍCH

Den před státním svátkem jsme si zpestřili vyučování návštěvou koncertu v Napajedlích, na který jsme obdrželi pozvání od ZUŠ R. Firkušného. Konal se zde tradiční koncert táborového orchestru, který tvoří nejen žáci (mladí hudebníci ZUŠ), ale i jejich nadšení pedagogové. Tentokrát jsme měli možnost slyšet krásné skladby z období středověku. Zazněly melodie filmové, populární i pohádkové – např. Greensleeves, Když vzlétnu já, Mezi horami, Noc na Karlštejně, Over The Hills, Piráti z Karibiku, Zbláznilo se páže a Scarborough.

Všichni jsme z koncertu odcházeli příjemně naladěni a myslím si, že v nás koncert zanechal i hezký umělecký prožitek.

A že se nám koncert líbil, se přesvědčte s fotografií sami.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

MĚŘENÍ ZDRAVÉ SPOLEČNOSTI

Ve čtvrtek 6.9.2018 se 18 žáků naší školy zúčastnilo měření v rámci projektu Zdravé společenství.

Měření bylo ukončeno v úterý 25.9.2018. Žáci, kteří splnili všechny podmínky projektu (nošení speciálních hodinek - movband a vyplnění formuláře – denní režim), získali drobnou odměnu.

Podrobnosti o měření najdete na webových stránkách školy www.zvsotr.cz v oddílu projekty.

 

 

 

T-MOBILE BĚH  

   Ve středu 20. června se již podruhé naše škola zapojila do školního olympijského běhu a připojila se tak k řadě škol, které podpořily Českou olympijskou nadaci. Snažíme se o to, abychom žáky podporovali nejenom ve sportování, ale také je vedli k různorodým pohybovým a sportovním aktivitám. Proto škola neváhala a do projektu se opět s nadšením zapojila. Na atletický ovál vyběhlo celkem 43 žáků. Všichni předvedli moc pěkné výkony, často překonávali sami sebe.  Závody byly vedeny v duchu olympijského hesla "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“.  Běžci za odměnu získali od hlavních sponzorů T-Mobile a Koh-i-noor  medaile, diplomy a drobné dárky na památku. Dnešní den jsme si opravdu užili!

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

 

POJĎME SPOLU ZA FOTBALEM                

Ve čtvrtek 7. června jsme se v Praze měli možnost zúčastnit krásné sportovní akce “Pojďme spolu za fotbalem“, kterou pro děti s mentálním handicapem zorganizovala Fotbalová asociace České republiky a ČHSO ve spolupráci s celoevropským patronem této aktivity – společností MetLife.

Celé dopoledne bylo ve znamení společných sportovních aktivit, při kterých sportovce doprovázeli a podporovali zaměstnanci firmy MetLife. Součástí byla krátká rozcvička a cvičení na jednotlivých stanovištích zaměřující se na rozvoj rychlosti, obratnosti, koordinace a vytrvalosti (např. hod míčem do branky s cílem trefit zavěšené kuželky, skoky v pytlích, běh s padákem, střelba do brány po slalomu mezi kužely, hod kruhů na cíl aj.).  Závěrem  na  sportovce čekalo společné fotbalové utkání, kdy týmy tvořily nejenom mladí sportovci, ale i pořadatelé a podporovatelé akce. Zápas v dětech zanechal obrovské zážitky a radost ze sportování. Ti, kteří nehráli, zapáleně fandili svým kamarádům. Na hřišti si mladí fotbalisté hru náležitě užívali. Spokojené a nadšené tváře malých sportovců na konci dopoledne mluvily za vše…

                Pak následoval závěrečný ceremoniál, při kterém děti získaly od pořadatelů krásné dárky a společný oběd. Výlet do Prahy byl završen okouzlující vyjížďkou minibusem po  historických krásách Prahy. Všichni jsme si výlet do našeho hlavního města moc užili a panu Bělůnkovi  a jeho spolupracovníkům děkujeme , že jsme mohli být součástí této akce, na kterou budeme dlouho vzpomínat. V tento den nešlo nikomu o vítězství, ale o to, aby žáci postupně získávali nejen motivaci sportovat, ale také si vytvářeli kladný vztah ke sportu, pohybu a k fotbalu zvlášť.

     V letošním školním roce naši školu na akci zastupovali žáci: Karolína Vyoralová, Michal Novotka, Jakub Sabák a Lukáš Sabák.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

OVOCENTRUM V+V

7.6.2018 se v naší škole uskutečnil doprovodný program, který pro naše žáky uspořádalo OVOCENTRUM V+V, s.r.o. v rámci školního projektu “Ovoce a zelenina do škol.“

Děti mohly vyzkoušet různé druhy ovoce ( např. meruňky, kiwi, aj.) Byly pro ně nachystané také soutěže s drobnými odměnami. Děti si mohly zasoutěžit s maskotem v podobě velkého jablka či jahody. Celá akce se všem moc líbila.

Zapsala: Bc. Lucie Orsavová

 

 

VERNISÁŽ

Ve čtvrtek 4. 6. 2018 v 15:00 hodin proběhla vernisáž výstavy výtvarných prací „Čtvero ročních období aneb náš školní rok“, která se koná u příležitosti 65. výročí založení naší školy. Vernisáž zpestřily svým vystoupením žákyně naší školy ukázkou muzikoterapie.

Výstava je ke zhlédnutí v budově MÚ Otrokovice do 28. 6. 2018.

Zapsala Bc. Dana Huslíková

 

 

 

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ     

V úterý 5. června se žáci školy opět vypravili na dopravní hřiště v Otrokovicích, aby si zde nejenom vyzkoušeli, ale i zdokonalili své „řidičské dovednosti“ a znalosti základních pravidel silničního provozu. Opět na nás čekalo úžasné hřiště plné značek, kruhového objezdu, železničního přejezdu, semaforů, odboček a přechodů. Počasí nám přálo a tak jsme plni elánu a sil, mohli nasadit na hlavy přilby, vybrat ten správný dopravní prostředek (čtyřkolku, kolo, šlapací motokáru, koloběžku) a vyjet na hřiště. Pravda, objevily se nějaké dopravní přestupky, ale s nimi se jaksi počítalo. Doufám, že si z nich vzali naši budoucí řidiči a řidičky alespoň malé ponaučení, které přispěje k jejich bezpečnějšímu pohybu na pozemních komunikacích. Škoda jen, že ten čas tak rychle utekl a my se museli vrátit plni nových dojmů do školy. Na dopravním hřišti jsme strávili velmi příjemné dopoledne.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

FLORBAL

Ve středu 30. května se netradičně na půdě Sokolovny v Prštném ve Zlíně konal již 7. ročník turnaje speciálních škol ve florbalu. Pozvání na turnaj jsme získali ze ZŠ Zlín, Středová, která každoročně turnaj organizuje.

   Tentokrát se proti sobě postavily celkově 3 týmy, které hrály kombinací „všichni proti všem“. 

Týmy tvořili sportovci ze ZŠ Lazy, Zlín, ZŠ Středová, Zlín a naše mužstvo. K vidění byly opravdu krásné herní kombinace, mnohdy zakončené excelentní brankou. Pro naše mužstvo byl turnaj velkou zkušeností. Jádro týmu totiž tvořili naši nejmladší žáci. Jmenovitě Jan Matulík, Sára Vodáková a Tomáš Bezděk. Tyto sportovce doplnili Aneta Krystýnová, Lukáš Gaja a Marek Bělíček. Naši bojovali s velkou chutí a odhodláním, ale na starší a zkušenější týmy jsme herně ještě nestačili. Výsledkem zápolení bylo tedy ohromné třetí místo, které našim mladým nadějím udělalo velkou radost. Žáci obdrželi zlatý pohár, krásný diplom a drobné dárky. Tomáš Bezděk byl dokonce vyhlášen za nejlepšího brankaře turnaje.

 

Všem zúčastněným děkuji za reprezentaci školy v duchu fair play a krásné sportovní chování.

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová

 

 

KRAJSKÉ ZÁVODY ATLETICKÉHO ČTYŘBOJE ŽÁKŮ

V úterý 29. května jsme se zúčastnili v Bystřici pod Hostýnem krajského kola atletického čtyřboje. Závodili zde nejlepší sportovci škol z okresů Zlín, Kroměříž, Uherské Hradiště a Vsetína.

Okres Zlín reprezentovali i dva naši atleti – Alexandr Kopiš ze 6. ročníku a Pavel Vávra z 8. ročníku.

V těžké konkurenci závodníků jsme už do národního finále, které se uskuteční v Karlových Varech nepostoupili. Oba chlapci si ale určitě odváží zkušenosti, které využijí  při dalších atletických závodech.

Zapsala Mgr. Jana Macháňová

 

 

 

 

REGIONÁLNÍ TURNAJ V KOPANÉ

Na hřišti ZŠ TGM Otrokovice se v pátek 25.5.2018 uskutečnil pod záštitou Českého hnutí speciálních olympiád již 8. ročník regionálního turnaje v kopané mezi žáky základních škol, vzdělávajících žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, a to ze Zlína, UH. Hradiště a Otrokovic. Všechna utkání se hrála opět s velkým zápalem a zaujetím. Příjemným překvapením letošního turnaje byl pro všechny omlazený celek z Uherského Hradiště, který prošel turnajem bez porážky a skončil po zásluze na první příčce. Druhé místo obsadilo družstvo ze Zlína a jako třetí skončilo domácí družstvo z Otrokovic, které se po vyrovnaných bojích nakonec žádného vítězství nedočkalo, za svůj bojovný výkon ale určitě zaslouží pochvalu a před zraky diváků z řad svých spolužáků si určitě neudělalo žádnou ostudu. Závěrem bychom chtěli poděkovat panu Davidu Bělůnkovi z ČHSO, který celou akci personálně i materiálně zaštítil a pro všechna mužstva zajistil poháry, medaile a řadu zajímavých odměn.

Zapsal: Mgr. Libor Žižlavský

 

 

DEN MATEK

Letošní Svátek matek jsme oslavili nejprve návštěvou Charity sv. Anežky v Otrokovicích v pondělí 14. 5. 2018.  Žáci zde babičkám předvedli svoje pásmo, které nacvičili se svými učiteli na besídku ke Dni matek. Pásmo básní, písní a tanečků se moc líbilo a žáci byli odměněni velkým potleskem a sladkou odměnou. I naši žáci si pro babičky připravili přáníčka, která jim na závěr předali. Vystoupení jsme ukončili společným fotem.

Za týden nás čekala besídka pro rodiče, která proběhla v úterý 22. 5. 2018 v tělocvičně naší školy. Sešlo se mnoho maminek, tatínků a také prarodičů, kteří s napětím očekávali vystoupení svých dětí. Všechna vystoupení byla poutavá a zajímavá a rozzářila úsměvy všech přítomných.

Zapsala: BC. Dana Huslíková

 

 

ŠKOLNÍ A OKRESNÍ KOLO ATLETICKÉHO ČTYŘBOJE ŽÁKŮ

V pátek 4. května se konalo školní kolo atletického čtyřboje. Závodilo se  v disciplinách: v běhu na 60m, v hodu kriket. míčkem, ve skoku dalekém,   v běhu na 800m dívky a v běhu na 1500m hoši.

Nejlepší atleti pak postoupili do okresního kola, které letos pořádala naše škola.

11. května k nám přijeli nejlepší sportovci a vítězové školních kol ze ZŠ Zlín, Mostní, z DD a ZŠ Vizovice a z DD, ZŠ a PrŠ Valašské Klobouky-Smolina.

Naši školu reprezentovali: Alexandr Kopiš ze 6. ročníku, Lukáš Sabák a Terka Lišková ze 7. ročníku, Pavel Vávra z 8. ročníku.

Sportovní akcí žila celá škola. Kdo nezávodil, přišel na hřiště a fandil. Vytvořil tak závodníkům správnou závodní kulisu.

Svou podporou dokázali diváci povzbudit naše atlety k lepším výkonům a k zlepšení jejich osobních rekordů.

Na stupních vítězů jsme pak stáli hned několikrát.

V soutěži jednotlivců obsadil Alexandr Kopiš 2. místo a Pavel Vávra 3. místo. Oba chlapci postupují do krajského kola, které se uskuteční 29. 5. v Bystřici pod Hostýnem. V soutěži družstev se chlapci umístili na 1. místě a dívky obsadily 3. místo.

V celkovém pořadí škol jsme obsadili krásné druhé místo.

Po oba den nám přálo počasí. Závody jsme si užívali a navzájem si fandili. Věřím, že to byl jeden z mnoha krásných dnů na které budeme vzpomínat.

Napsala: Mgr. Jana Macháňová

 

 

 

DĚTSKÁ POLICIE

V pondělí 21.5.2018 se vybraní žáci rozdělení do dvou skupin stali policejními pomocníky. V doprovodu příslušníků městské policie a Policie ČR zastavovali u Štěrkoviště řidiče a kontrolovali doklady, platnost technické kontroly i dodržování pravidel silničního provozu. Pokud bylo vše v pořádku, odměnili řidiče drobným dárkem, při zjištění nedostatku byla udělena výstraha ve formě samolepky s citrónem. Tuto akci organizuje již léta město Otrokovice a žáci naší školy se jí pravidelně účastní. A kdo se stal „policistou“ tentokrát?

1. skupina: Sára Vodáková, Filip Horňás a Josef Pospíšil

2. skupina: Robin Mlčoch, Pavel Zpěvák, Jakub Sabák

Zapsala: Mgr. Zuzana Fojtíková

 

 

 

NÁVŠTĚVA "ARMY MUZEA"

Ve středu 16. 5. 2018 jsme vyrazili se žáky 4.-9. ročníku do „Army muzea“ v Babicích, kde jsme měli možnost zhlédnout výstavu dobových uniforem, zbraní, munice a různé vojenské techniky. Zajímavá a naučná exkurze byla zahájena promítnutím dokumentárního filmu s válečnou tématikou, odborný výklad pak obstaral majitel muzea pan Kaňovský, který nás areálem po celou dobu provázel a trpělivě odpovídal na všechny naše dotazy. Exkurze se setkala u žáků i pedagogů s velmi kladnou odezvou, a to nejen díky svému poutavému obsahu, ale rovněž díky vlídnému uvítání a sladkému pohoštění, které pro nás přichystala paní Kaňovská. Ještě jednou děkujeme…J

  Zapsal: Mgr. L. Žižlavský

 

 

 

REGIONÁLNÍ HRY SPECIÁLNÍCH OLYMPIÁD BRNO

     Ve čtvrtek 10. května 2018 proběhly v Brně na hřišti VUT Pod Palackého vrchem  Regionální hry speciální olympiády v atletice. Pro stovky mladých sportovců s mentálním postižením ze všech koutů České republiky byl studenty Managmentu sportu připravený krásný den plný závodění, kulturního vyžití a společného setkávání se.

     V atletických disciplínách jsme měly v Brně i naše želízka. Jmenovitě naši školu reprezentovali:

  • ze  III. třídy – Sára Vodáková, Jan Matulík, Tomáš bezděk, Vojta Linzer
  • ze  IV. třídy – Kryštof Potočný, Robin Mlčoch, Vanesa Soukupová, Aneta Krystýnová.

     Dopoledne probíhaly rozřazovací soutěže do kvalifikačních skupin a pak ještě jednou sportovci závodili ve své finálové skupině.  Všichni se do bojů o medaile zapojili s velkou odvahou a nasazením.  Často překonávali i své osobní rekordy.

 Únava z náročného dne byla nakonec vyvážena nejenom ziskem medailí a dárkových předmětů, ale i pocitem štěstí a obrovské radosti. Pro zajímavost – ceny předávali sportovcům reprezentanti hokejového týmu Komety Brno. Celkově jsme dovezli 7 medailí – 1 zlatou, 1 stříbrnou a 5 medailí bronzových.

     Všem sportovcům děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a těšíme se další sportovní klání, která jsou vždy pro všechny nezapomenutelným zážitkem.

 

Výsledky:

Kdo se o medaile zasloužil?

 

Aneta Krystýnová: 1. místo -  hod kriketovým míčkem

Kryštof Potočný: 2. místo – běh na 50m

                              3. místo – skok z místa

Vanesa Soukupová: 3. Místo -  běh na 50m

Robin Mlčoch: 3. místo – skok z místa

Sára Vodáková: 3. místo -   hod míčkem

Jenda Matulík: 3. místo – hod míčkem

Zapsala: Mgr. Kateřina Kotová